4/14/2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN II


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
Tarikh / Hari                  :4 April 2012                                                                                 
Masa                               : 11.00am – 12.00 ptg ( 60 minit )
Kelas                             : 4A                                                                                     
Bil. Pelajar                      : 25 orang
M / Pel                           : Kajian Tempatan Tahun 4
Tajuk                              :  Rumah Sebagai Keperluan Asas
·       Rumah Moden
Objektif Pembelajaran: Murid dapat mengenali jenis-jenis rumah moden
Kemahiran                    :  Kaedah Inkuiri Penumuan
i.               Mengenal pasti masalah
ii.              Merancang cara penyelesaian
iii.             Mengumpul maklumat
iv.             Mengkaji maklumat terkumpul dan membuat analisis
v.              Membuat rumusan                               
Hasil Pembelajaran     : Di akhir pembelajaran ini, murid dapat:
a.     Menamakan jenis rumah moden yang terdapat di Malaysia
b.     Mengelaskan jenis rumah moden
c.     Membandingkan dan membezakan rumah moden dengan rumah tradisional
d.     Membuat generalisasi tentang kesesuaian sesuatu jenis rumah dengan kawasan tertentu
Pengetahuan Sedia Ada :
i.               Murid telah mempelajari perihal rumah pada subtopic yang lepas
ii.              Murid pernah melihat jenis-jenis rumah moden melalui gambar , lawatan sambil belajar, televisyen
Konsep             ; Murid dapat mengenali jenis rumah moden
Bahan              : Buku teks, model-model rumah moden, kertas sebak, kertas, kotak      
             : power point, ranting plastesin, gunting, gam, pita pelekat .
Nilai     : i.         Berbangga dengan adanya pelbagai jenis rumah moden yang terdapat
                        di Negara kita.
             : ii.        Berbangga dengan nilai estetika seni bina rumah di Negara kita.

Langkah/Masa


Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid


Set Induksi

Permulaan/
Mencungkil
Idea
( 5 minit )

Menamakan jenis rumah moden yang terdapat di Malaysia
Guru bertanya beberaapa solan kepada murid :
a.     Mengapakah kita mempunyai pelbagai jenis rumah di Malaysia?
b.     Mengapakah berlakukah pembinaan rumah moden?
c.     Guru menunjukkan gambar rumah moden.
( Lampiran 6 )

1.     Murid menjawab soalan guru.

2.     Murid memerhati gambar yang dipaparkan oleh guru sambil memikirkan jawapan.
Strategi/Teknis:

Kaedah soal-jawab
Langkah 1

Membanding/
Membeza
( 25 minit )
a.     Membanding dan membeza rumah moden di Malaysia

a.     Guru menerangkan tentang jenis-jenis rumah moden yang terdapat di Malaysia  dengan menggunakan buku teks dan MS Power Point.( Lampiran 7 )

a.     Murid mendengar penerangan guru.

b.     Murid dapat mengenali jenis rumah moden
Strategi/Teknik:

Inkuiri Penemuan

-mengumpul maklumat
Langkah 2

Aplikasi Idea
( 25 minit )

a.     Mengelaskan jenis rumah moden di Malaysia
a.     Guru membahagikan murid kepad 4 kumpulan bagi menjalankan aktiviti dalam kumpulan bagi sesi kemahiran berfikir.


b.     Guru mengedarkan
borang untuk membanding dan membeza jenis-jenis rumah yang telah dicetak kepada murid.
( Lampiran 8 )

     
a.     Murid mencari maklumat tentang jenis rumah

b.     Kemudian wakil murid dari setiap kumpulan membentangkan hasil kerja di depan kelas.

Strategi:
-Perbincang kumpulan
-Menganalisis maklumat
Penutup

 ( 5 minit )
Guru bersama murid merumus subtopic yang telah dipelajari pada hari ini.
a.     Guru menayangkan jawapan menggunakan MS Power Point ( Lampiran 9 )

b.     Guru mengedarkan lembaran kerja.
a.     Murid membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.

b.     Murid membuat latihan dalam lembaran kerja


Strategi:
Penyoalan keseluruhan kelas

Sumber pengajaran:
Slaid pp

Tiada ulasan:

Catat Ulasan