4/19/2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3


 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3

Tarikh / Hari                  :11 April 2012 

Masa                              : 11.00am – 12.00ptg ( 60 minit )

Kelas                              : Tahun 4A                                                                        

Bil. Pelajar                   : 25 orang

M / Pel                            : Kajian Tempatan Tahun 4

Tajuk                              : Rumah Sebagai Keperluan Asas

·       Struktur Binaan dan Bahan Binaan

Objektif Pembelajaran: Murid dapat mengenali perbezaan rumah tradisional dan rumah

                                         Moden berdasarkan pembinaan rumah

Kemahiran                    : Kaedah Inkuiri Penumuan

i.            Mengenal pasti masalah

ii.         Merancang cara penyelesaian

iii.        Mengumpul maklumat

i.               Mengkaji maklumat terkumpul dan membuat analisis

ii.              Membuat rumusan

Hasil Pembelajaran     : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat

a.     Menyenaraikan bahan binaan rumah.

b.     Menamakan pihak yang terlibat dalam pembinaan sebuah rumah.

c.     Menghuraikan bahan-bahan yang diperlukan untuk membina rumah.

d.     Menghuraikan perlunya proses yang betul dalam pembinaan

e.     Merancang penggunaan bahan-bahan alternatif yang boleh digunakan dalam pembinaan rumah.

Pengetahuan Sedia Ada :

i.               Murid telah mempelajari perihal rumah pada subtopic yang lepas.

ii.              Murid pernah melihat proses pembinaan rumah melalui gambar, suratkabar,buku,dan televisyen.

Konsep ; Murid dapat mengenali perbezaan rumah tradisional dan rumah moden

               berdasarkan pembinaan rumah.

Bahan   :    Buku  teks, gambarajah,lirik lagu, radio, lembaran kerja.

Nilai :

i.               Menghargai rumah sebagai tempat tinggal.

ii.              Berbangga dengan nilai estetika seni bina rumah di Negara kita.


Langkah/
Masa


Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi

( 5 minit )

Murid memahami rumah sebagai tempat tinggal
a.     Guru mengedarkan lirik lagu “ Rumah Oh Rumah” kepada murid. (Lampiran 11)

b.     Guru memanggil 5 murid ke hadapan untuk berperanan sebagai rumah dan 5 murid sebagai matahari.


1.     Murid Matahari melakonkan bagaimana cahaya menyinari rumah sambil menyanyi berpandukan lirik yang diberi.
Strategi/Teknik:
Kaedah soal-jawab
Langkah 1

Membanding/
Membeza
(25 minit)


a) Murid memahami factor yang mempengaruhi pembinaan rumah
a.     Guru bersial-jawab dengan murid tentang lirik lagu yang dinyanyikan.
-Kenapakah rumah menjadi panas?
-Dimanakah pada bahagian rumah menerima paling banyak cahaya matahari?

b.     Guru meminta murid meyenaraikan bahan-bahan pembinaan rumah.
c.     Guru menerangkan pihak yang terlibat dalam pembinaan rumah dengan menggunakan MS Power Point ( Lampiran 12)

a.     Murid menjawab soalan guru.
-Cahaya matahari menyinari rumah
-Dinding luar rumah

b.     Murid cuba menyenaraikan dan menghuraikan bahan-bahan pembinaan rumah.
c.     Murid mencatatkan maklumat yang disampaikan oleh guru.
Strategi/Teknik:

Inkuiri Penemuan
-mengumpul maklumat

Aplikasi Idea

( 25 minit )
a.     Merancang penggunaan bahan-bahan alternative yang boleh digunakan dalam pembinaan rumah
a.     Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan bagi menjalankan aktiviti dalam kumpulan bagi sesi kemahiran berfikir.

b.     Guru meminta murid menyenaraikan bahan-bahan alternative yang boleh digunakan dalam pembinaan rumah.

c.     Guru mengulaskan hasil perbincangan murid.
( Lampiran 13 )

a.     Murid mencari maklumat di laman web yang disediakan.

b.     Kemudian wakil murid dari setiap kumpulan membentangkan hasil kerja di depan kelas.
Strategi:

-Perbincangan kumpulan

-menganalisis maklumat
Penutup

(5 minit)
Guru bersama murid merumus subtopik yang telah dipelajari pada hari ini.
a.     Guru menayangkan lirik lagu “Rumah Oh Rumah” dengan menggunakan MS Power Point.
( Lampiran 12 )

b. Guru menyedarkan lembaran kerja.
( bahan penilaian 3 )

a.     Murid menyanyikan lagu tersebut dan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.

b. Murid menyiapkan lembaran kerja.
Strategi:

-Penyoalan keseluruhan kelas

Sumber pengajaran:

-slaid PP

Tiada ulasan:

Catat Ulasan