3/08/2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Tarikh / Hari                  :6 Mac 2012    

Masa                              : 11.00am – 12.00ptg ( 60 minit )

Kelas                              : Tahun 4A                                                                        

Bil. Pelajar                   : 25 orang

M / Pel                            : Kajian Tempatan Tahun 4

Tajuk                              : Rumah Sebagai Keperluan Asas

·       Rumah Tradisional

Objektif Pembelajaran: Murid dapat mengenali jenis rumah tradisional

Kemahiran                    : Kaedah Inkuiri Penumuan

i.               Mengenal pasti masalah

ii.              Merancang cara penyelesaian

iii.             Mengumpul maklumat

iv.             Mengkaji maklumat terkumpul dan membuat analisis

v.              Membuat rumusan

Hasil Pembelajaran     : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat

a.     Menamakan jenis rumah tradisional yang terdapat di Malaysia

b.     Mengelaskan jenis rumah tradisional

c.     Membandingkan dan membezakan jenis rumah tradisional

d.     Membuat generalisasi tentang kesesuaian sesuatu jenis rumah dengan kawasan tertentu

Pengetahuan Sedia Ada :

i.               Murid telah mempelajari perihal rumah pada subtopic yang lepas.

ii.              Murid pernah melihat jenis-jenis rumah tradisional melalui gambar, lawatan sambil belajar, televisyen.

Konsep ; Murid dapat mengenali jenis rumah tradisional

Bahan   :    Buku  teks, gambar-gambar rumah tradisional, kertas sebak, lembaran kerja,

                 Power point.

Nilai :

i.               Berbangga dengan adanya pelbagai jenis rumah tradisional yang terdapat di    Negara kita.

ii.              Berbangga dengan nilai estetika seni bina rumah di Negara kita.




Langkah/Masa


Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi

Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min )


menamakan jenis  rumah tradisional yang  terdapat di  Malaysia


Guru bertanya beberapa soalan kepada murid :
a. Di manakah kamu
tinggal?

b. Apakah bentuk rumah
kamu?

c. Guru menunjukkan
gambar rumah
tradisional
( Lampiran 1)

d. Guru meminta murid 
menamakan jenis
rumah yang
ditunjukkan.



1.Murid menjawab soalan guru.
2.Murid memerhati
gambar
yang dipaparkan sambil memikirkan jawapan.



Strategi/
Teknik:
Kaedah
soal-jawab
Langkah 1

Membanding/ Membeza
(25 min)


mengelaskan jenis rumah tradisional di
Malaysia



a. Guru menerangkan
    tentang jenis-jenis
rumah tradisional
yang terdapat
di Malaysia
menggunakan buku
teks dan MS
Power Point.
( Lampiran 2 )



a. Murid
    mendengar
penerangan 
guru.
b. Murid dapat
mengenali
jenis rumah
   tradisional



Strategi/
Teknik:
Inkuiri Penemuan
- mengumpul maklumat

Langkah 2

Aplikasi Idea
(25min)

a. mengelaskan
jenis rumah
tradisional di
    Malaysia
b.Mengkategori
    rumah
tradisional di  
Malaysia


a.Guru membahagikan
   murid kepada 5
   kumpulan bagi
   menjalankan aktiviti
   dalam kumpulan bagi sesi kemahiran
    berfikir. .

 b.Guru mengedarkan
borong maklumat
   bagi jenis-jenis  rumah yang telah dicetak kepada murid.
( Lampiran 3)

c. Guru mengarah
murid menyiapkan    borong maklumat tentang jenis rumah
 yang disediakan dengan melayari laman web yang disediakan.


d. Guru menyemak
jawapan bersama
murid.

e. Guru mengedarkan lembaran kerja. ( bahan penilaian 1 )

1. Murid mencari
    maklumat 
    tentang
jenis rumah di
laman web  dalam kumpulan
masing- masing.
2. Kemudian
wakil murid
dari setiap
kumpulan
membentang-
kan hasil
kerja di depan
kelas.
3. Murid
menyiapkan       lembaran kerja.

Strategi:
Perbincangan kumpulan


Penutup

(5 min)


guru bersama murid merumus subtopik yang telah dipelajari pada hari ini.


a. Guru menayangkan
     jawapan 
     menggunakan MS
     Power Point.
     ( Lampiran 4 )

b. Guru menyatakan
kelebihan yang ada
pada rumah
tradisional dengan
menggunakan slaid
Power Point.
( Lampiran 5 )



Murid membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.

Strategi:
Penyoalan keseluruhan kelas

Membuat rumusan



                                                                               

Refleksi


Tiada ulasan:

Catat Ulasan