KAJIAN TEMPATAN TAHUN 4
RUMAH SEBAGAI KEPERLUAN ASAS MANUSIA
4/24/2012
4/23/2012
4/19/2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3
Tarikh / Hari :11 April 2012
Masa :
11.00am – 12.00ptg ( 60 minit )
Kelas :
Tahun 4A
Bil. Pelajar : 25 orang
M / Pel : Kajian Tempatan Tahun 4
Tajuk :
Rumah Sebagai Keperluan Asas
·
Struktur
Binaan dan Bahan Binaan
Objektif Pembelajaran: Murid dapat
mengenali perbezaan rumah tradisional dan rumah
Moden berdasarkan pembinaan rumah
Kemahiran : Kaedah Inkuiri Penumuan
i. Mengenal pasti masalah
ii. Merancang cara penyelesaian
iii. Mengumpul
maklumat
i.
Mengkaji
maklumat terkumpul dan membuat analisis
ii.
Membuat
rumusan
Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid
dapat
a. Menyenaraikan bahan binaan rumah.
b. Menamakan pihak yang terlibat dalam
pembinaan sebuah rumah.
c. Menghuraikan bahan-bahan yang
diperlukan untuk membina rumah.
d. Menghuraikan perlunya proses yang
betul dalam pembinaan
e. Merancang penggunaan bahan-bahan alternatif
yang boleh digunakan dalam pembinaan rumah.
Pengetahuan Sedia Ada :
i.
Murid
telah mempelajari perihal rumah pada subtopic yang lepas.
ii.
Murid
pernah melihat proses pembinaan rumah melalui gambar, suratkabar,buku,dan
televisyen.
Konsep ; Murid dapat mengenali
perbezaan rumah tradisional dan rumah moden
berdasarkan pembinaan rumah.
Bahan :
Buku teks, gambarajah,lirik lagu,
radio, lembaran kerja.
Nilai :
i.
Menghargai
rumah sebagai tempat tinggal.
ii.
Berbangga
dengan nilai estetika seni bina rumah di Negara kita.
Langkah/
Masa
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
( 5 minit )
|
Murid memahami rumah
sebagai tempat tinggal
|
a.
Guru
mengedarkan lirik lagu “ Rumah Oh Rumah” kepada murid. (Lampiran 11)
b. Guru memanggil 5 murid ke hadapan
untuk berperanan sebagai rumah dan 5 murid sebagai matahari.
|
1. Murid Matahari melakonkan bagaimana
cahaya menyinari rumah sambil menyanyi berpandukan lirik yang diberi.
|
Strategi/Teknik:
Kaedah soal-jawab
|
Langkah 1
Membanding/
Membeza
(25 minit)
|
a) Murid memahami
factor yang mempengaruhi pembinaan rumah
|
a.
Guru
bersial-jawab dengan murid tentang lirik lagu yang dinyanyikan.
-Kenapakah rumah
menjadi panas?
-Dimanakah pada
bahagian rumah menerima paling banyak cahaya matahari?
b. Guru meminta murid meyenaraikan
bahan-bahan pembinaan rumah.
c.
Guru
menerangkan pihak yang terlibat dalam pembinaan rumah dengan menggunakan MS
Power Point ( Lampiran 12)
|
a. Murid menjawab soalan guru.
-Cahaya matahari menyinari
rumah
-Dinding luar rumah
b. Murid cuba menyenaraikan dan
menghuraikan bahan-bahan pembinaan rumah.
c. Murid mencatatkan maklumat yang
disampaikan oleh guru.
|
Strategi/Teknik:
Inkuiri Penemuan
-mengumpul maklumat
|
Aplikasi Idea
( 25 minit )
|
a. Merancang penggunaan bahan-bahan
alternative yang boleh digunakan dalam pembinaan rumah
|
a. Guru membahagikan murid kepada 5
kumpulan bagi menjalankan aktiviti dalam kumpulan bagi sesi kemahiran
berfikir.
b. Guru meminta murid menyenaraikan
bahan-bahan alternative yang boleh digunakan dalam pembinaan rumah.
c. Guru mengulaskan hasil perbincangan
murid.
(
Lampiran 13 )
|
a. Murid mencari maklumat di laman web
yang disediakan.
b. Kemudian wakil murid dari setiap
kumpulan membentangkan hasil kerja di depan kelas.
|
Strategi:
-Perbincangan kumpulan
-menganalisis maklumat
|
Penutup
(5 minit)
|
Guru bersama murid
merumus subtopik yang telah dipelajari pada hari ini.
|
a. Guru menayangkan lirik lagu “Rumah
Oh Rumah” dengan menggunakan MS Power Point.
(
Lampiran 12 )
b.
Guru menyedarkan lembaran kerja.
(
bahan penilaian 3 )
|
a. Murid menyanyikan lagu tersebut dan
menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.
b.
Murid menyiapkan lembaran kerja.
|
Strategi:
-Penyoalan keseluruhan
kelas
Sumber pengajaran:
-slaid PP
|
4/16/2012
4/14/2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN II
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN 2
Tarikh / Hari :4 April 2012
Masa : 11.00am – 12.00 ptg
( 60 minit )
Kelas : 4A
Bil. Pelajar : 25 orang
M / Pel :
Kajian Tempatan Tahun 4
Tajuk :
Rumah Sebagai Keperluan Asas
·
Rumah
Moden
Objektif Pembelajaran: Murid dapat
mengenali jenis-jenis rumah moden
Kemahiran : Kaedah
Inkuiri Penumuan
i.
Mengenal
pasti masalah
ii.
Merancang
cara penyelesaian
iii.
Mengumpul
maklumat
iv.
Mengkaji
maklumat terkumpul dan membuat analisis
v.
Membuat
rumusan
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, murid dapat:
a.
Menamakan
jenis rumah moden yang terdapat di Malaysia
b.
Mengelaskan
jenis rumah moden
c.
Membandingkan
dan membezakan rumah moden dengan rumah tradisional
d.
Membuat
generalisasi tentang kesesuaian sesuatu jenis rumah dengan kawasan tertentu
Pengetahuan Sedia Ada :
i.
Murid
telah mempelajari perihal rumah pada subtopic yang lepas
ii.
Murid
pernah melihat jenis-jenis rumah moden melalui gambar , lawatan sambil belajar,
televisyen
Konsep
; Murid dapat mengenali jenis rumah moden
Bahan
: Buku teks, model-model rumah moden, kertas sebak, kertas, kotak
:
power point, ranting plastesin, gunting, gam, pita pelekat .
Nilai :
i. Berbangga dengan adanya
pelbagai jenis rumah moden yang terdapat
di Negara kita.
:
ii. Berbangga dengan nilai estetika
seni bina rumah di Negara kita.
Langkah/Masa
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
Permulaan/
Mencungkil
Idea
( 5 minit )
|
Menamakan jenis rumah
moden yang terdapat di Malaysia
|
Guru bertanya
beberaapa solan kepada murid :
a. Mengapakah kita mempunyai pelbagai
jenis rumah di Malaysia?
b. Mengapakah berlakukah pembinaan
rumah moden?
c. Guru menunjukkan gambar rumah moden.
(
Lampiran 6 )
|
1. Murid menjawab soalan guru.
2.
Murid
memerhati gambar yang dipaparkan oleh guru sambil memikirkan jawapan.
|
Strategi/Teknis:
Kaedah soal-jawab
|
Langkah 1
Membanding/
Membeza
( 25 minit )
|
a. Membanding dan membeza rumah moden
di Malaysia
|
a.
Guru
menerangkan tentang jenis-jenis rumah moden yang terdapat di Malaysia dengan menggunakan buku teks dan MS Power
Point.( Lampiran 7 )
|
a. Murid mendengar penerangan guru.
b. Murid dapat mengenali jenis rumah
moden
|
Strategi/Teknik:
Inkuiri Penemuan
-mengumpul maklumat
|
Langkah 2
Aplikasi Idea
( 25 minit )
|
a. Mengelaskan jenis rumah moden di
Malaysia
|
a. Guru membahagikan murid kepad 4
kumpulan bagi menjalankan aktiviti dalam kumpulan bagi sesi kemahiran
berfikir.
b. Guru mengedarkan
borang
untuk membanding dan membeza jenis-jenis rumah yang telah dicetak kepada murid.
(
Lampiran 8 )
|
a.
Murid
mencari maklumat tentang jenis rumah
b. Kemudian wakil murid dari setiap
kumpulan membentangkan hasil kerja di depan kelas.
|
Strategi:
-Perbincang kumpulan
-Menganalisis maklumat
|
Penutup
( 5 minit )
|
Guru bersama murid merumus
subtopic yang telah dipelajari pada hari ini.
|
a.
Guru
menayangkan jawapan menggunakan MS Power Point ( Lampiran 9 )
b. Guru mengedarkan lembaran kerja.
|
a. Murid membuat kesimpulan pelajaran
dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.
b. Murid membuat latihan dalam lembaran
kerja
|
Strategi:
Penyoalan keseluruhan
kelas
Sumber pengajaran:
Slaid pp
|
4/09/2012
PENERANGAN RUMAH MELAYU TRADISIONAL
Sila mengikuti Link di bawah ini untuk mendapat penerangan yang lebih lanjut tentang rumah melayu tradisional.
RUMAH MELAYU TRADISIONAL
RUMAH MELAYU TRADISIONAL